as amasya, amasya üniversite, amasya hastanesi, haber amasya, amasya haber, amasya lisesi, amasya tur, amasya meb, amasya 3d fotoğraf, amasya hava

AMASYA BILGI & HABERLER..www.amasyabilgi.com
 

(g) Amasya Elmasının adı var!....

Gazetemde Amasya elmasının nesli tükeniyor, farkında mısınız başlığı ile başlığı altında bir yazı kaleme almıştım. İlimizin simgelerinden biri olan Misket elmasının yok olma tehlikesi ile karşı, karşıya olduğu bir gerçekti, ancak bu konu kamuoyunda b..
17 Temmuz 2012 / Salı - 2 yıl önce
Amasya Elmasının adı var!....

Haber-Yorum: Aydın PELİTLİ 

Gazetemde Amasya elmasının nesli tükeniyor, farkında mısınız başlığı ile başlığı altında bir yazı kaleme almıştım. İlimizin simgelerinden biri olan Misket elmasının yok olma tehlikesi ile karşı, karşıya olduğu bir gerçekti, ancak bu konu kamuoyunda bu güne kadar seslendirilmediği i.in birçoğumuzun haberi olmamıştı. Yazıdan sonra durumu yerinde, tarafları ile görüşüp neler olduğunu anlamak amacı ile çıktım. Bu turda sevinerek bir durumla karşılaştım.Yayınımız üzerine veya değil, bu konu valilikçe Tarım İl Müdürlüğüne sorulmuş, bir rapor kendilerine sunulmuş. Bu raporu da bu  yazı içinde aynen yayınlamak istiyorum.

Olay acı ancak gerçek. Amasya elmasının 2 yılda bir ürün vermesi, değişen iklim ve doğa şartlarına göre bakımının daha zorlaşması, pazarlama sorunu, ilin tarımsal alanlarının azlığı sebebi ile bu sorun yaşanıyor, üreticide her yıl ürün veren diğer meyve üretimine yönelince misket elması yok olup gidiyor. Tarım il müdürlüğü bu gerçeği görmüş, aşılama yöntemi ile üretilen her yıl ürün verecek fidanlar dağıtılmış. Ürün ne kadar Misket elması yerini tutar, bu soru işareti!..

   EKONOMİK DEĞERİ AZALDI.

Bu sorunu il merkezimizde hediyelik elma deyince ilk akla gelen isimlerden biri emekli eğitimci Ömer BALKAR gelmektedir. Sorunun gerçek olduğunu ,yılda 7-8 kere ilaçlama ve bakım isteyen, iki yılda bir ürün veren, pazarlaması, depolaması sorun olan Amasya elmasının ekonomik nedenlerle yerini kiraza devretmekte olduğunu belirten BALKAR, Yeni tür bodur misket çalışmaları sürüyor.esas misketin tadını, kokusunu verir mi meçhul!..Biz elmayı dışarı pazarlamada, depolamada başarılı olamadık. Kendimiz tadını biliyoruz. Bu nedenle üretici gerekli ekonomik girdiyi de sağlayamıyor şeklinde sorunu özetledi,

TESPİTLER DOĞRU

İlimizin önemli meyve üretim merkezi Ziyaret’ te ise kendiside üretici olan, Belediye başkan vekili Mustafa Recai SÖZKESEN ile konuyu paylaştık

SÖZKESEN şu görüşlere yer verdi: Tespitler doğru.Hızla tükendiği aşikar. Son yıllarda valilik, Tarım il Müdürlüğü büyük bir çaba içerisinde. Yeni tür aşılanmış, her yıl meyve verecek binlerce fidan üreticiye hibe yolu ile dağıtıdı ve devam ediyor. Kısıtlı arazide en fazla verimi nasıl alırız hedefinde olan üretici, 2 yılda bir ürün veren misket elma üretimini nerede ise terk etmişti. Şimdi arazide çok yer kaplayan, az ürün veren elma yerine, aşılanmış ,bodur Amasya elması fidanları yer almaya başladı.önümüzdeki yıllarda yine piyasada yerini alacağından eminim. Ben bu konuda kanayan yaraya parmak basan ilgililere teşekkür ediyorum.

AMASYA ELMASI ÇALIŞMA RAPORU

Tarım İL Müdürlüğünün valilikçe istenen sorun ile ilgili çalışma raporunu aynen yayınlamak istiyorum.

AMASYA ELMASIYLA İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMA RAPORU

Elma üretimi için son derece elverişli iklim koşullarına sahip olan ülkemiz büyük bir elma gen potansiyeline sahiptir. Ülkemizde 460 civarında çeşit mevcuttur.Bu çeşitler arasında en yaygın olan yerli çeşidimiz Amasya Elması'dr.

Bu elmanın üstün kaliteli, kırmızı renkli, kendine özgü hoş kokulu ve sert-beyaz etli,adi muhafaza koşullarında bile uzun süre dayanabilmesi gibi olumlu özelliklere karşın ,çok değişik tiplerinin bulunması, meyve periyodijitesi (1 yıl çok 1 yıl az verme özelliği) göstermesi gibi olumsuz özellikleri de vardır.

Bu olumsuz özellikleri yüzünden Amasya Elması'nda hızlı bir gerileme süreci başlamış ve bu elma çeşidi yerini daha çok yabancı elma çeşitlerine bırakmaya başlamıştır. Bu süreç Amasya Elması'nın yayılım alanının daralmasına sebep olmaktadır.Artık bu elmanın orjini durumunda olan ve adını dünyaya bu elma ile duyuran Amasya'da bile üreticiler bu çeşide rağbet etmemektedirler.Amasya elması bölgede yok olma noktasına doğru gitmektedir.

Bu amaçla Amasya elması üretimindeki gerilemenin durdurulması ve üreticiler için tekrar cazip hale gelmesi için bu çeşidin olumlu özellikleri korunarak üretici ve tüketici için dezavantaj olan unsurların giderilmesi amacıyla Amasya Elmasının Islahı Projesi çalışması Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün önderliğinde 1997 yılında başlanmış olan proje bitirilmiş olup, bu proje kapsamında 2009 yılı güz dönemi (aralık ayı) Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescili yapılan Amasya Elması tipi (05 AE32)çeşidinden Suluova(Yolpınar)ve Göynücek (Kışlabey) ilçelerimizde l'er dekarlık 2 bahçe sonbahar dikimi kurulmuştur.

Amasya İlinin iki farklı yöresinde orijinal Amasya Elması ile deneme bahçesi tesis edilmiştir. Bununla birlikçe son iki yıldır Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretimi yapılan Amasya Elma Fidanları dağıtımı yapılmıştır. Bu bağlamda 201i yılında Mart ayında 2000 adet ve Aralık ayında 600 adet Amasya Elma fidanı dağıtılmıştır. Bu yıl da aynı çalışma fidan üretim sayısı arttırılarak devam edecektir.

AMASYA’DA MİSKET VARDI.

Ziraat odası başkanı Mehmet BAŞ, sorunu kısa, öz cümlelerle ortaya koydu. Amasya’da misket vardı. Para etmiyor diye söküldü. Yeniden elmacılığa yönelik dikim yapılıyor. Bodur fidan olarak satılıyor. Seneye verim vermeye başlar. Sorun ekonomik nedenlerle ortaya çıktı,şimdi yıllık ürün verecek fidanlarla bu sorun aşılmaya çalışılıyor.Anahtar Kelimeler: , amasya, elmasinin, adi, var, , , ,
Okunma: 1492
Yükleniyor...
dffsdf asdasd
 
 
   
 
Amasya Haberleri, Amasya Haber - Amasya Bilgi Sitesi

  Haberler İlçeler Politika Magazin Kelime Bilgilendirme  

 

amasya haberleri

amasyahaberleri

amasya haber

amasya bilgi

as amasya

asamasya

taşova haberleri

suluova haberleri

gümüşhacıköy

merzifon haberleri

hamamözü

göynücek

r. tayyip erdoğan

abdullah gül

ahmet davutoğlu

kemal kılıçdaroğlu

ahmet iyimaya

egemen bağış

hilal cebeci

ayşe özyılmazer

ajda pekkan

acun ılıcalı

ali şan

demet akalın

amasya hastanesi

amasya köyü

amasya lisesi

amasya tur

amasya gazete

amasya emlak

amasya valiliği

amasya belediyesi

amasya müzesi

amasya üniversite

amasya meb

amasya mem

 amasya haberleri | amasya bilgi | Yazar Girişi